آخرین اخبار «معماری و نمای ساختمان

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور، محمد محققیان مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان گفت: مالکان ساختمانها به ویژه برجهای بزرگ با چالشی به نام تمیزی و زیبای نمای ساختمان رو به رو هستند. تنها با پیشرفت علم و تولید ماشینهای صنعتی بزرگ است که این روزها نمای سنگی کاربرد بیشتری به خود گرفته است. در واقع این نماها بیشتر در مجتمعها برجهای مسکونی بزرگ که اجرای نماهای آجری، سنگی و سایر نماها به صرفه نخواهد بود دیده میشود. نماهای بتنی از آن دسته نماها در ساختمان مسکونی به شمار میآیند که در کمتر کوچه و خیابانی شاهد آن هستیم.

شیشه شاید برای نمای ساختمان یک طبقه مناسب نباشد، اما به ساختمانهای چندطبقه تجاری و مسکونی بسیار مناسب است. شیشه جنبه لوکس و زیبایی به نما میدهد. سنگهای صنعتی نوع دیگر از نماهای سنگی هستند که اخیراً وارد بازار شدهاند و به دلیل اینکه محصولی مهندسی شده هستند هم از نظر قیمت و هم استحکام و زیبایی گزینه بسیار جذابی برای نمای مسکونی به شمار میآیند. مزیت قابل توجه چوب در نما به زیبایی آن بر میگردد. شاید هزینه ساختوساز را کمی بالا ببرد اما با توجه به بی نیاز شدن از اجرای نما و همچنین بالا بردن قابل توجه استحکام بنا، استفاده از آن کاملاً منطقی و توجیه پذیر خواهد بود.

بسیاری از چوب در ترکیب با مصالحی همچون آجر، فلز، بتن و شیشه استفاده میکنند تا بتوانند هزینههای ناشی از آن را تا حدودی کاهش دهند و از مزیت هماهنگی چوب با سایر مصالح نیز به نحو احسن بهره ببرند. اگرچه به نظر میرسد که استفاده از آجر تا حدودی جای خود را به نمای سنگی داده است اما با ورود انواع مدرن از آجرها که از فناوریهای پیشرفته بهره بردهاند تا حدودی توانستهاند که عقبماندگی خود را جبران کنند.

نکتهای که باید دقت داشت این است نماهای سنگی اغلب در یک سبک و معماری کلاسیک به کار برده میشوند البته ترکیب آنها با سایر مصالح مانند چوب و فلز میتواند تا حدودی جنبه امروزیتر و مدرن به آن بدهد. در این سبک، با توجه به خط آسمان شهرسازی و ساختمان سازی متحول گردید. در دنیای امروز صنعت ساختمان سازی، تنوع بسیاری در نمای ساختمان وجود دارد. ترکیب با مصالحی همچون چوب و فلز زیاد در آن دیده میشود آن هم صرفاً به منظور خارج کردن نمای بتنی از حالت یکنواختی آزار دهندهای است که دارد.

دیدگاهتان را بنویسید