آنچه که باید درباره اصول طراحی نمای ساختمان بدانید!

برای ساخت انواع نمای ساختمان به موارد مختلفی توجه میکنند و سعی میکنند تعادل در سبک زندگی و نوع ساز به وجود بیاید. در این بخش قصد داریم مدل های متنوع نمای بیرونی برای ساختمان ایرانی و خارجی را به تصویر بکشیم که الگوی خوبی برای طراحی به حساب می آیند.

به عنوان یک قاعده ی کلی می توان میزان مصرف رنگ نمای ساختمان را اینگونه عنوان کرد که برای سطوح غیر جاذب و هموار می توانند به ازای ۱ کیلوگرم جرم خود مساحتی بین ۶ تا ۸ متر مربع را رنگ آمیزی کنند. به عنوان نمونه ترجیح بر این است که سازه های تفریحی به صورت سایه روشن به رنگ های زرد، سبز و آبی آسمانی رنگ آمیزی شوند تا بافت فانتزی و تفریحی آن ها حفظ شود. پس از زیرسازی اولیه در صورت نیاز روی سطوح، عملیات بتونه کاری و پس از آن لایه های آستر رنگ را اجرا می نمایند تا نما کاملا برای اجرای رویه نهایی آماده گردد.

حتما پوشش دهی سطوح با دسترسی سخت مانند زوایا و گوشه های غیر قابل رویت را نیز در دستور کار قرار دهید. وی با اشاره به اینکه معماری جزو آثار تمدن یک کشور است، گفت: خود معمار به یک حس زیبایی شناسانه رسیده و تلاش میکند آن حس را در یک اثر بروز دهد. رنگ سیمان رویه نیز باتوجه به رنگ مورد نظر در انتهای کار مشخص شده و اجرا می گردد. البته بهترین رنگ جهت رویه سیمانکاری، سیمان سفید و پودر سنگ (رنگ سفید) می باشد. جرم حجمی سنگ بالاست و بار مرده زیادی را به ساختمان وارد می کند.

به عنوان نمونه قیمت سنگ آتشکوه و عباس آباد به دلیل رنگ روشن به نسبت بالاتر از تراورتن های دیگر است. حتما در برنامه ی خود پوشش دهی سطوح بام ساختمان ها را نیز بگنجانید چرا که ممکن است برخی ساختمان ها دارای بام شیب دار باشند که کاملا از نما و منظره ی کناری قابل رویت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید