انواع سبک های طراحی نمای ساختمان

طی انجام فرایند پیچ و رولپلاک نما سنگ های نما به وسیله پیچ های مخصوص بر روی سنگ های ساختمان تثبیت می شوند. هم اکنون بسیاری از بناهای بجا مانده از دوره ذکر شده در محله های نسبتاً قدیمی تهران از جمله مناطق مرکزی شهر نظیر اطراف میدان انقلاب و خیابان جمهوری قابل مشاهده است (تصویر ۱- سمت چپ).

این سبک از تزئینات دور است. ساختمان های زیبا و سر به فلک کشیده ای را در شهرها می بینیم که با این نماها جلوه زیبایی در شهر ایجاد کرده اند و با تابش خورشید به آن ها انعکاس نور زیادی را دارند. استفاده از نرده های عمودی باعث جلوگیری از قرار گرفتن فرد در حالت خطرناک می شود. استفاده از چسب های مخصوص درزها و شکاف های به وجود آمده میان سنگ ها را به خوبی می پوشانند. دوغاب کاری نامناسب سنگ ها، خشک شدن سیمان و عمر بالای ساختمان باعث می شوند تا سنگ های به کار رفته در نمای ساختمان از جا کنده شوند.

علاوه بر موارد یاد شده به تازگی از مواد نانو برای این کار استفاده می کنند. استفاده از مواد نانو برای آب بندی ساختمان از لحاظ هزینه اندکی گران تر از سایر روش ها می باشد. نماهای ترکیبی تلفیقی از چند نوع از مصالح مختلف هستند. تنوع رنگ: با توجه به وجود تنوع رنگ ورق ها طراحان می توانند از رنگ های بسیار متنوع و مختلف از جمله رنگ های متالیک در طرح های خود استفاده کنند . استفاده از شیشه امری اجتناب ناپذیر در بخش های متعدد یک ساختمان است اما اگر برای نمای کلی ساختمان از شیشه استفاده شود سبب مصرف زیاد انرژی می گردد .

لازم به ذکر است که از طناب پشتیبان برای صعود و یا فرود مورد استفاده می شود. لازم به ذکر است که این کار باید توسط یک تیم حرفه ای در زمینه کار در ارتفاع انجام بگیرد. نمونه ای از طراحی نمای کلاسیک با استفاده از متریال سیمان را مشاهده می کنید. هرچه ساختمان قدیمیتر باشد، تحمل بار آن کمتر است و باید از مصالح سبکتری استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید