تجملات در فرهنگ ایرانی جایگاهی ندارد

استفاده از المان های برجسته افقی و عمودی باعث کاهش این یکنواختی می شود. با تغییر ابعاد درها و پنجره ها و ترکیب متریال های مختلف و استفاده از المان های افقی و عمودی می توان نمای پویایی ایجاد کرد. استفاده از مصالح تک رنگ با بافت های شبیه به هم می تواند در ایجاد خوانایی مثمر ثمر باشد. اگر به صورت پیچ و مهره یا هر مدل دیگری که نصب شده باشد ، به راحتی می تواند به دست تعمیرات سپرده شود. در این روش باید از پلاستر سیمانی به عنوان زیر ساز استفاده شود و بعد مصالح ساختمانی آغشته به چسب روی آن نصب می شوند.

به علت وجود ویلاها در مکان هایی با شرایط اقلیمی متفاوت باید به طراحی نمای ساختمان در این مناطق دیدی ویژه داشت. بهتر است یک ساختمان علاوه بر منحصر به فرد بودن با همسایگی هایش نیز باید هماهنگی داشته باشد و خطوط و متریال هایی از نماهای آن منطقه در طراحی نما دیده شود.

توجه به معیارهای زیبایی شناسی نه تنها هزینه ای بر پروژه تحمیل نمی کند بلکه از ساخت سازه ناهمگون نیز جلوگیری می کند. انتخاب بهترین متریال برای طراحی ارزانترین نمای ساختمان بحث برانگیز است، زیرا نقشی اساسی در پایداری سازه ایفا می کند و می تواند به طور مستقیم بر بازده انرژی ساختمان تأثیر بگذارد و همچنین هزینه های ساخت را کاهش می دهد. علاوه بر زیبایی بخشیدن به ساختمان و دادن جلوه ای مقبول به سیمای شهر ها می توانند در افزایش دوام و عمر مفیده ساختمان مؤثر واقع شود.

طراحی و اجرای نمای ساختمان به نظر امری غیر ضروری جلوه می کند. تمامی این موارد بر قیمت نهایی که یک کارفرما برای طراحی بیرونی ساختمان استفاده می کند اثرگذار بوده و به طور کلی باید گفت که کلیه ی ابزار و مصالحی که در حین اجرای طراحی نما به کار برده می شود، متراژ کل ساختمان، نوع طرح انتخابی (مثلا نمای رومی به دلیل استفاده از سنگهای تراورتن که با کیفیت و جلوه ی خاصی و مجللی به ساختمان می دهد، نسبت به سایر نماهای دیگر هزینه بر بوده است) دستمزد کارفرما و کارگران ساختمان نیز از عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی نمای ساختمان است.

دیدگاهتان را بنویسید