روسیه در حال نابودی اوکراین است

هادی خزاعی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: به نظر می رسد اتفاقات سال ۲۰۲۱ در روابط فرانسه با آمریکا، دولت آقای ماکرون را برای حرکت تدریجی در مسیر ضرورت تقویت استقلال دفاعی و سیاسی در چارچوب اتحادیه اروپا و یا بطور مستقل در برابر برخی از سیاست های آمریکا که مغایر با سیاست اتحادیه اروپا و از جمله فرانسه است مصم کرده اما اینکه آیا این کاشت به برداشت خواهد رسید مستلزم تحقق شروط مهمی نظیر همراهی سایر اعضای اتحادیه اروپا، ظرفیت و توانایی اقتصادی و سیاسی این کشور، دادن هزینه از سوی دولت فرانسه و یا به تعبیری ورود بدون اتکاء به آمریکا به تحولات بین المللی و منطقه ای و در نهایت تمایل آمریکا برای خلاصی از بار اقتصادی و امنیتی اروپا با هدف تمرکز روی فعالیت های چین است.

واقعا کسی دیگر به امریکا اعتماد ندارد، چرا ایران داشته باشد؟ با توجه به عدم اعتماد شدید متقابل، بعید است که گفت وگوهای هسته ای به توافق بیانجامد و مناقشه هسته ای ایران را حل کند. عرفان ابراهیمی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: امروز پس از گذشت شش سال از آن رابطه کوتاه، بار دیگر قطر به سمت ایران عنایت داشته و از سفر آیت الله رئیسی به قطر در راستای عقد سندهای همکاری به گرمی استقبال کرد. امروز برای اسراییل هیچ گزینه خوبی به جز گزینه های بد باقی نمانده است. در سومین روز از تحولات اوکراین، مقامهای آمریکایی گفتهاند که با وضع تحریمهای شدید علیه رئیس جمهور روسیه، پاسخ بیسابقهای به حمله مسکو به اوکراین میدهند.

رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در ادامه سخنانش حمله روسیه به اوکراین را وحشتناک خواند و تاکید کرد: «این یک خشم و جنایت است که هرگز نباید رخ میداد. چنانچه از یک سو دولت بایدن سعی کرد از رویکرد ترامپ در سیاست خارجی فاصله بگیرد، از سوی دیگر اقدامی در جهت تجدیدنظر در خصوص بازگشت به یک رابطه عادی با چین انجام نداده است.

رهبران چین نگران وقوع حمله ای از سوی آمریکا در سال ۲۰۲۰ بودند. یعنی دستکم از نظر روانی هم که شده نمیخواهند ما را تکه تکه کنند؟ آقای ترامپ در جمع هوادارانش تاکید کرد که «رهبران ما خنگ هستند و پوتین باهوش. اجرای این سیاست دستاورد مثبتی به همراه نخواهد داشت چون دولت آمریکا می داند که ایران در واکنش به چنین سیاستی، غنی سازی اورانیوم را تا عیار ۹۰ درصد که لازمه ساخت بمب هسته ای است، غنی سازی خواهد کرد. همین شما بودید که ترامپ را متقاعد کردید که از توافق خارج شود، نتانیاهو این کار را کرد.

دیدگاهتان را بنویسید