زندگینامه و دانلود کتابهای دونالد ترامپ

چنانچه از یک سو دولت بایدن سعی کرد از رویکرد ترامپ در سیاست خارجی فاصله بگیرد، از سوی دیگر اقدامی در جهت تجدیدنظر در خصوص بازگشت به یک رابطه عادی با چین انجام نداده است. هواداران ترامپ با استناد به همین دروغ بزرگ در اقدامی مرگبار، حریم کنگره را نقض کردند و این دروغ همچنان دارد و به اختلافات عمیق ملی در آمریکا دامن میزند. جو بایدن روز پنج شنبه در نخستین سالگرد شورش مسلحانه و یورش به ساختمان کنگره آمریکا توسط هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهور شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، به رقیب ناکام خود تاخت و او را مقصر حملهای دانست که تغییری بنیادین در کنگره ایجاد کرد و نگرانیهای بسیاری در سطح جهانی دربارهی آیندهی دموکراسی در آن کشور بوجود آورد.

ترامپ یکی از نامزدهای حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکاست.این میلیاردر آمریکایی که با اظهارات جنجالی و گاه نژادپرستانه خود، بحث و جدلهای فراوانی را در داخل و خارج از آمریکا به راه انداخته، زندگی پرفراز و نشیبی داشته است.لهجۀ غیرآمریکایی همسر سوم ترامپ در نخستین سخنرای تبلیغاتی و اتهام کپی برداری متن سخنرانی او از سخنرانی همسر باراک اوباما ، جنجال تازه ای را درباره ترامپ بر سر زبانها انداخته است. ران دیسانتیس، یکی از رقبای احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، اخیرا برگزاری بزرگداشت سالگرد شورش کنگره را تلاشی برای «لکهدار کردن» حامیان ترامپ خواند.

اما در این گردهمایی اعلام کرد که در سال ۲۰۲۴، ما کاخ سفید را پس خواهیم گرفت. در سال ۲۰۰۰ برای کسب نامزدی حزب ریفورم در انتخابات ریاستجمهوری رقابت کرد و در انتخابات مقدماتی این حزب در دو ایالت پیروز شد و سپس کنار کشید. اظهارات او موجب شد تا موجی از احساسات میان جمهوریخواهان مبنی بر بخشیدهشدن شورشیان کنگره به وجود بیاید. در حالی که شمار بسیار زیادی از مهاجمان، وحشیانه به ساختمان کنگره یورش بردند، پلیس کنگره، پلیس شهر واشنگتن دی سی، گارد ملی و دیگر مسئولان، حاکمیت قانون را نجات دادند. مایکل مورل، کارشناس امور امنیتی و روابط بین الملل که از واشنگتن دیدن می کند گفت دستیابی به توافق درباره لغو تحریم ها و بازگشت ایران به رعایت محدودیت های مندرج در توافق هسته ای، عمده ترین مشکلی است که با آن روبه رو هستیم.

فرض اصلی مقاله آن است که مرکزیت سیاست خارجی ترامپ برپایه مقابله با ظهور قدرت های جدید همچون روسیه، چین و ایران و به اصطلاح محور ضد هژمون بعنوان «دیگری» جدید آمریکا قرار خواهد گرفت و دولت او نیز به دنبال تحقق آنچه جکسون «رویای آمریکایی» می خواند، خواهد بود. به ویژه که با دستیابی کره شمالی به موشکهای بالستیک و قارهپیما بحران از منطقه شرق آسیا فراتر رفته، و موجب تنش و ناامنی در نظام بینالملل نیز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید