سیاستگذاری خاورمیانهای دونالد ترامپ و آیندة امنیت جهانی

ترامپ در رابطه با وضعیت موجود در مرزهای جنوبی آمریکا گفت: در آنجا چیزهای وحشتناکی رخ میدهد. او در توصیف وضعیت این روزهای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از حمله نظامی به اوکراین گفت: «پوتین با خودش می گوید: اوه، آنها من را تحریم میکنند، آنها من را در ۲۵ سال گذشته تحریم هم کردهاند! پرسش اصلی مقاله حاضر این است که دولت جدید ایالات متحده آمریکا چه سیاست و راهبردی در عرصه بین المللی به طور عام و در قبال جمهوری اسلامی ایران به طور خاص در پیش خواهد گرفت؟ هدف پژوهش حاضر این است که با بهره گیری از روش توصیفی – تبیینی و اتخاذ یک رویکرد مقایسه ای، در چارچوب نظریه مدل سیاست خارجی استراتژیک، به تبیین و بررسی نوع سیاست خارجی آمریکای ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران و توافقات بین المللی بپردازد.

آنی تریسی ساموئل، تاریخشناس، در اینجا شرح میدهد که چرا هنگام مطالعه روابط آمریکا و ایران، مهم است که به فراتر از عناوین درشت اخبار و چکیده های صوتی نگاه کنیم و بر منابع اولیه – بهویژه منابع خود ایران – متمرکز شویم. با این حال، بسیاری از علاقهمندان نتوانستهاند در ساعات اولیه در این برنامه ثبت نام کنند. کاربرانی که از قبل در این برنامه پیش ثبت نام کرده بودند، بهصورت خودکار این اپلیکیشن را دریافت کردند.

اپلیکیشن Truth Social موفق میشود؟ اپلیکیشن شبکه اجتماعی جدید دونالد ترامپ با نام Truth Social رسما امروز در اپ استور اپل منتشر شد. به گزارش رویترز، اپلیکیشن Truth Social حوالی ساعت ۸ صبح امروز روی فروشگاه اپلیکیشنهای اپل در دسترس قرار گرفت. حالا اپ استور تایید میکند که اولین نسخه عمومی Truth Social یا همان نسخه 1.0 یک روز پیش منتشر شده بود. رئیس جمهور پیشین آمریکا گفت: من در دوره ریاست جمهوری با چهرههایی مانند ولادیمیر پوتین رئیس دولت روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی رابطه خوبی داشتم و این رابطه خوب با رهبران قدرتمند منطقه از نظر حفظ منافع آمریکا عالی بود.

ترامپ در پاسخ به سوالی گفت: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با سیاستهای خود موجب نزدیکی چین و روسیه شده و این بدترین تحولی این که میتواند از نظر آمریکا تلقی شود. از این رو، مقاله ی حاضر تلاش کرده است تا از طریق بررسی بسترهای داخلی و بین المللی که موجبات پیروزی دونالد ترامپ را در انتخابات ریاست جمهوری 2016 امریکا فراهم آوردند، به این پرسش اصلی پاسخ دهد که سیاست خارجی امریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ بر مبنای چه الگویی قابل ادراک بوده و نوعِ نگرش و رویکرد آن در حوزه سیاست خارجی چگونه خواهد بود؟

دیدگاهتان را بنویسید