طراحی نمای ساختمان – طراحی نمای مسکونی و تجاری – مشاوره رایگان

وظیفه اصلی یک ساختمان ایجاد آسایش برای ساکنین آن است. طراحی این عنصر یا بخش شاخص باید به نحوی صورت گیرد که در عین ایجاد تمایز و برجستگی، همخوانی و تناسب آن با فرم کلی نما حفظ شود. به طور کلی نمای ساختمان به نحوی طراحی شود که با یک نگاه، کاربری آن ساختمان حدس زده شود. علاوه بر ویژگی های مکانیکی آن ، که آن را برای سازه های ضد لرزه ای مناسب می سازد ، فولاد یک عایق حرارتی عالی است و هزینه نگهداری ندارد زیرا مدت طولانی طول می کشد. از دیگر موارد حائز اهمیت در ساخت پروژه های عمرانی و ساختمانی ، سرعت اجرای پروژه است زیرا هرچه سرعت بالاتر باشد هزینه پروژه مقرون به صرفه تر خواهد بود و اگر برای نما مدلی را انتخاب کنید که سرعت اجرای آن پایین است ، ممکن است در نهایت برای صرف هزینه ها دچار مشکل شوید و مشکلات مختلفی از نظر اقتصادی پیش بیاید.

در کنار مزایایی که هر محصول دارد، بی شک معایبی هم برای آن خواهد بود. نمای فلزی نیز از این امر مستثنی نبوده و معایبی دارد. مثلا در طراحی نمای هتل بحث توجه به نورپردازی از اهمیت بالاتری به نسبت یک آپارتمان مسکونی دارد البته طراحی نورپردازی نباید موجب خیرگی چشم و حواسپرتی عابرین شود. بدین منظور باید یک سری الزامات را جهت بهبود نتیجه نهایی رعایت کنید. در دنیای مدرن امروز طراحی نمای خاص و منحصر به فرد یکی از اولویت های بسیاری از کارفرمایان است و یکی از مهمترین مراحل طراحی یک ساختمان میباشد، بسیاری از ما فکر می کنیم لزوم داشتن یک نمای صرفا زیبا کافیست اما لازم است در کنار یک طراحی زیبا نکات مهم اصول طراحی نمای ساختمان مسکونی و اداری کاملا رعایت شود.

هر چند که بیشتر ما تنها وجه زیباشناسانه نماکاری ساختمان را میبینیم، اما این کار، اصولی هم دارد که بایستی حتما رعایت شوند؛ استانداردهایی که متخصصان واقعی به آنها توجه میکنند. اما در شهرهای کوچک که میزان آلایندگی کمتر است، از مصالح دیگری استفاده می کنند. این ماده بر روی انواع مصالح مثل شیشه رنگ چوب سیمان و …

تراورتن کاشان مقاومت بالایی در برابر رنگ پریدگی، سایش و همچنین شکست دارد. همچنین نماهای دیگری با جنس فلز نیز وجود دارند که از جمله آنها میتوان به نمای ورق فلزی و نمای پانل کامپوزیت آلومینیوم اشاره نمود. نمای ساختمان از جمله قسمت های پر اهمیت هر سازه ای است که نقش بسیار مهمی در زیبایی ظاهری سازه ایفا میکند. توجه به معیارهای زیبایی شناسی نه تنها هزینه ای بر پروژه تحمیل نمی کند بلکه از ساخت یک سازه نازیبا جلوگیری میکند.استفاده از سبک های کلاسیک، مدرن و سنتی ایرانی میتواند یکی از معیارهای طراحی نما باشد. نمای بیرونی ساختمان های ویلایی تا اندازه ای می توانند سبک طراحی داخلی خانه های ویلایی را نشان دهد.

دیدگاهتان را بنویسید