نمای بیرونی ساختمان و انواع آن

انواع نماهای شیشه ای که امروزه در سطح شهر با آنها مواجه هستیم عبارتند از: « فریم لیس، اسپایدر، کرتین وال، نمای دو پوسته شیشه ای» البته نماهای تماما شیشه به علت ضریب هدایت حرارتی زیاد باعث مصرف زیاد انرژی جهت تأمین گرمایش و سرمایش می شوند و در مجموع باعث اتلاف انرژی میشوند.

مقاومت بالایی در برابر حرارت ، رطوبت و صوت دارد. یکی از نماهایی که از محبوبیت بالایی برخوردار شده استفاده از نمای سیمانی ساختمان می باشد. نمای آجری مدرن یکی از نماهای خاص این روزهای مصالح ساختمانی بوده و بسیار منحصر به فرد می باشد. این نما از نماهای پر طرفدار در ایران است و نمای سنگ میتواند بهخوبی در مقابل رطوبت، تغییر رنگ و گرد و غبار مقاومت داشته، رنگ و قیمت نمای سنگ تا بسیار متنوع بوده و بهراحتی و آسان و البته سریع قابل اجرا هستند.

دو گروه از سنگهای طبیعی که در نمای ساختمان مسکونی به کار میروند سنگهای آهکی و سنگهای آذرین هستند. در یک شهر مدرن امروزی با استاندارد های اینچنینی طراحی نمای ساختمان مسکونی در هر یک از این بخش ها با ضوابط شهری متفاوتی روبرو خواهید بود مثلا در بخش تاریخی شهر محدویت ارتفاعی برای ساخت و ساز وحود دارد و ساخت و ساز بسیار کم است و بیشتر بر بازسازی ساختمان تاکید شده تا ساخت منازل و بناهای جدید طراحی نما در این بخش بر طراحی نما کلاسیک استوار است نماهای کلاسیک متناسب با بافت این بخش از شهر طراحی و اجرا میشوند که به نمای رومی مشهور هستند، در بخش مرکزی به دلیل تمرکز اداری و سیاسی در آنها که شامل سفارتحانه های کشور های گوناگون و دانشگاههای مختلف و انواع بناهای ورزش و عمومی و فضاهای تفریح و سرگرمی و رستورانهاو..

شیشه ها جزء موارد جدا نشدنی از ساختمان محسوب می شوند ظهور شیشه های رفلکسی و استفاده آن در ساختمانها امکان استفاده حداکثر از روشنایی را بوجود می آورد. یکی دیگر از محصولات پی وی سی مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی، استفاده از نمای پی وی سی برای نمای خارجی ساختمان می باشد. انواع نماهای بیرونی ساختمان در سراسر ایران که مانند شیراز، تبریز، اصفهان و … متاسفانه بسیاری از نماهای ساخته شده در کشور دارای سبک مشخصی نیستند !

دیدگاهتان را بنویسید