پاریس میتواند مستقل از سیاستهای واشنگتن شود؟

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گویی با دیپلماسی ایرانی تصریح کرد که در شرایط فعلی جمهوری اسلامی به جای اعتماد به کشوری مانند روسیه در مذاکرات و اجازه جولان به فردی مانند اولیانوف باید مذاکرات مستقیم با طرف اصلی برجام یعنی ایالات متحده را در دستور کار قرار دهد تا اجازه سوء استفاده و موج سواری از همه کشورها به خصوص روسیه گرفته شود و در عین حال بازیگر دیگری به مذاکرات اضافه نشود. ترامپ همچنین در توصیف شرایط حال حاضر جهان نیز گفت: «چین در حال تهدید تایوان است.

با توجه به عدم اعتماد شدید متقابل، بعید است که گفت وگوهای هسته ای به توافق بیانجامد و مناقشه هسته ای ایران را حل کند. ايسنا: کارمندان کاخ سفید تکههایی از کاغذهای پاره شده را که راه توالتها مسدود کرده بودند، پیدا میکردند و معتقدند که دونالد ترامپ قصد داشته اسناد و مدارک را نابود کند. اگر امروز طرف غربی بخواهد به آنچه بر سر میز مذاکره در وین جریان دارد واقعبینانه برخورد کند در کمتر از چند ساعت میتوانیم به مرحله توافق نهایی برسیم. حال اینکه در آینده تا چه اندازه می توان شاهد انجام مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا بود بیشتر بستگی به فضای مذاکرت، میزان پشیرفت گفت وگوهای وین و عملکرد واشنگتن دارد.

معاون رییس جمهور سابق آمریکا اعلام کرد دونالد ترامپ به اشتباه تصور میکرد که او میتوانست نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ را به نفع خودش تغییر دهد. این پیامد سیاست شکست خورده بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ است که با تصوراتی نادرست شکل گرفت و در چارچوب آن، اسرائیل دست به خرابکاری هایی زد که به جای تاخیر در برنامه هسته ای ایران به آن سرعت داد. مقامهای امنیتی پیشین اسرائیل، به شکل فزاینده، از نقش نتانیاهو در مخالفت با توافق اصلی و تشویق ترامپ به خروج از آن انتقاد میکنند.

یعنی من میتوانم تمامی کشورها را تصاحب کنم و آنها تنها به تحریم من قناعت میکنند؟ در پی تحولات اخیر و با نزدیک شدن انتخابات میاندورهای کنگره آمریکا، نتایج نظرسنجی نشان میدهد که میزان محبوبیت رئیسجمهور ایالات متحده آمریکا به زیر چهل درصد رسید. اجرای این سیاست دستاورد مثبتی به همراه نخواهد داشت چون دولت آمریکا می داند که ایران در واکنش به چنین سیاستی، غنی سازی اورانیوم را تا عیار ۹۰ درصد که لازمه ساخت بمب هسته ای است، غنی سازی خواهد کرد. دونالد ترامپ رئیسجمهور سابق آمریکا در واکنش به تحولات اوکراین، رئیسجمهور روسیه را فردی باهوش و در عوض رهبران کشورهای غربی را احمق نامید.

دیدگاهتان را بنویسید