Nature, Leeming (ed.). Kergin

این مسئله در منطقه غرب آسیا به ویژه با افزایش روزافزون قدرت نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پساداعش و شکل گیری ائتلاف قدرتمند شیعیان در منطقه (به مثابه محورت شرارت به زعم آمریکایی ها) مهمترین مانع تحقق منافع این کشور در منطقه تشدید می باشد. یافته های مقاله که بر اساس روش تحلیلی توصیفی و بهره گیری از تئوری های ترکیبی جوزف نای- رئالیسم تهاجمی جان مرشایمر می باشد نشان می دهد که سه اصل کلان موفقیت های جبهه مقاومت به ویژه در پساداعش، موفقیت در انتخابات آینده ریاست جمهوری ایالات متحده و شکنندگی ائتلاف عربی- عبری مهمترین دلایل چنین چرخشی بوده است.

محسن جلیلوند در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی بر این باور است که اگر چه فعلا در این دو روزی که از دور هشتم مذاکرات وین گذشته است خبر خاصی دال بر شکست و توقف مذاکرات احساس نمی شود، اما اگر جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده ما کماکان بر خواستههای حداکثری خود ذیل آن دو بسته پیشنهادی اصرار داشته باشد من تصور میکنم مانند دوره هفتم این دور از مذاکرات هم خیلی زود پایان یابد. در پاسخ به این پرسش این فرضیه مورد آزمون قرار می گیرد که علی رغم این که دولت ایالات متحده آمریکا اصرار دارد که برجام یک معاهده بین المللی نیست متعاقب تصویب قطعنامه 2231 شورای امنیت سند برجام یک موافقت نامه بین المللی است و خروج آمریکا از برجام هرچند باتوجه به ماهیت حقوقی آن تحت عنوان موافقت نامه چند جانبه، پیامد حقوقی الزام آوری ندارد ولی به لحاظ سیاسی اعتبار و جایگاه آمریکا را در نظام بین الملل کاهش می دهد.

در پاسخ، فرضیه مورد نظراینکه: جهت گیری خارجی امریکا در دوره زمانی 2019-2017 بر محور «اولویت منافع امریکا» با تکیه بر ناسیونالیسم اقتصادی و اتخاذ سیاست های حمایتی تجاری، الگوهای تعامل تجاری این دولت با بازیگران محوری تجارت جهانی خصوصاً چین و اروپا را با تنش مواجه ساخته که دامنه این روند در کوتاه مدت بر روند رشد تجارت بین الملل تأثیر منفی داشته است. آنچه در این میان مشخص است اینکه، دولت کنونی امریکا تاکنون فاقد یک الگوی سیاست خارجی مشخص و منسجم بوده است، که همین امر تحلیل رفتارهای خارجی این کشور را با پیچیدگی بیشتری همراه می سازد.

بر این اساس سؤال اصلی این تحقیق عبارتست از اینکه: جهت گیری سیاست خارجی آمریکا در دوره ترامپ بر محور «اولویت بخشی به منافع امریکا» (امریکا اول) طی بازه زمانی 2019-2017 چگونه بر تجارت بین الملل تأثیرگذار بوده است؟ به نظر می رسد دولت ترامپ به دلیل ایجاد شکاف های سیاسی و ساختاری در داخل آمریکا و بی توجهی به بنیان های تاریخی نظام بین الملل و سیاست خارجی آمریکا در تأمین اهداف و منافع آمریکا با موانع و مشکلات بزرگی روبرو شده و ناگزیر به تعدیل در مواضع اعلامی خود در سیاست خارجی خواهد شد. در پاسخ فرضيه مقاله اين گونه مطرح مي شود: عوامل گوناگوني در تصميم گيري ها و سياست خارجي ايالات متحده دخيل است، و دولت دونالد ترامپ به منظور پيشبرد اهداف ايالات متحده و دولت خود و بر خلاف شعار هاي تبليغاتي اش و مخالفت وي با سياست هاي رئيس جمهور پيشين و همچنين بر اثر عوامل تعيين کننده اي چون؛ فشار لابي هاي صهيونيستي، دلارهاي عربستان سعودي و عوامل ديگر، از مواضع اعلامي خود عقب نشيني نموده و لاجرم خود را مجبور به دنباله روي از سياست هاي اعصار گذشته (در مورد خاورميانه) و حتي تلاش جهت افزايش تنش ها در اين منطقه مي بيند.

دیدگاهتان را بنویسید