هفت استراتژی‌های برنده برای استفاده برای ورق گالوانیزه ورق گالوانیزه

همچنین، برای انتخاب بهترین نوع ورق گالوانیزه برای هر نوع کاربرد، حیاتی است که به مقایسه قیمت آن با سایر نوعهای

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

همچنین، برای انتخاب بهترین نوع ورق گالوانیزه برای هر نوع کاربرد، حیاتی است که به مقایسه قیمت آن با سایر نوعهای ورقها و در نظر گرفتن عواملی از جمله کیفیت، ضخامت، سایز و مقدار سفارش بپردازیم. شرکت آهن ملل با حذف واسطه ها و خرید عمده از کارخانه های تولید ورق گالوانیزه، قیمت ورق گالوانیزه به روز و با بهترین قیمت بازار ارائه می نماید. پوشش گالوانیزاسیون که از روی تشکیل شده، این ورق را از تاثیرات زنگ زدگی و خوردگی حفظ میکند. باید به این نکته توجه داشته باشید که انجام فرایند گالوانیزاسیون گرم (hot dip galvanized) بر روی ورق گالوانیزه نیازمند طی کردن فرآیندهای تمیزکاری، اسیدشویی و چربی زدایی ورق است. آماده سازی شامل چربی گیری، اسیدشویی و فلاکس زنی است. صنایع تولید لوازم خانگی، صنایع خودروسازی، صنایع برق و الکترونیک، ساختمان سازی و ساختمان های صنعتی همه و همه نمونه های بارز استفاده از ورق گالوانیزه هستند.  Th is c ontent w᠎as gen᠎erated ᠎with the ​he lp of G᠎SA Conte᠎nt Gen᠎er᠎at or  DE​MO.

در گالوانيزه خشك ، قطعات پس از انجام مراحل اماده سازي در محلول كلريد امونياكي روي قرار گرفته و پس از اغشته شدن در خشك كن و در ادامه درون مذاب قرار مي گيرند . حتی از نظر ابعادی نیز می توان همان مشخصات ورق روغنی را در نظر گرفت. همانطور که گفته شد ورق گالوانیزه به صورت مجزا نیز می تواند فرم دهی شده و با طرحی مشخص در بازار ارائه گردد که از جمله مهمترین طرح های آن می توان به عرشه فولادی و کرکره (سینوسی) اشاره نمود. در اینجا بد نیست که اشاره کنیم در بسیاری از سایتهای مشابه ورق عرشه فولادی را در دسته بندی ورق های رنگی قرار داده اند حال آنکه این نوع ورق یکی از صورت های شکل داده شده ورق گالوانیزه می باشد. یکی از مهم ترین مزیت های خرید ورق گالوانیزه این است که استفاده از آن در محیط های دارای رطوبت بالا با توجه به مقاومت بالای این ورق در مقابل زنگ زدگی و خوردگی، امکان پذیر است. جایگاه های مشخصی از موارد گفته شده برای سالهای متمادی به وسیله ی ورق های گالوانیزه تسخیر شده است. A᠎rtic᠎le h as been generat ed  by GSA C onte᠎nt  G en erator Demov er sion!

با توجه به ویژگیهای استثنایی و مزایای ورق گالوانیزه نسبت به سایر انواع ورقها، این محصول جایگاه ویژهای در بازار صنعتی دارد و بسیار مورد توجه است. نگهداری از این ورق ها بسیار آسان است و تعمیر آن ها نیز در مقایسه با سایر ورق ها، با هزینه پایین تری قابل انجام است. این اقدام میتواند به طور قابل توجهی به صرفهجویی مالی کمک کند و از احتمال افزایش هزینهها در آینده جلوگیری نماید. ظاهر ورق گالوانیزه دارای مشخصاتی است که به راحتی از ورق روغنی و ورق سیاه قابل تمایز می باشد. به عنوان مثال، اگر باد از شرق میوزد، ورقهای سمت چپ باید با آنهایی که در سمت راست قرار دارند، همپوشانی داشته باشد. ورقهای تولیدی این کارخانه دارای ضخامت 0.8 تا 2 سانتی متر و عرض 125 تا 150 سانتی متر هستند. ورق گالوانیزه عرشه فولادی مهمترین عضو در این سازه بوده که با ضخامت 0.8 تا 1.2 میلی متر در بازار موجود می باشد. طرح های شکل دهی مختلفی نیز می تواند بر روی ورق های گالوانیزه اعمال گردد که از جمله معروف ترین آنها می توان به عرشه فولادی اشاره نمود. ناخالصی های موجود در مذاب روی در هنگام شکل گیری کریستالهای روی بر سطح فولاد، باعث شکل گیری نوعی عیب بر روی سطح ورق گالوانیزه می گردد که به اصطلاح به آن اسپنگل Spangle یا گل گالوانیزه می گویند.

چربی شویی: چربی گیری از ورق به وسیله ی محلول سود انجام می گیرد. 1. اگر جنس پوشش از روی خالص باشد، به آن ورق Z اطلاق می گردد. همچنین، پوشش ورق های گالوانیزه در محدوده 10 الی 275 میلی متر بوده و دارای ضخامتی معادل بین 0.18 الی 6 میلیمتر هستند. اصلی ترین ویژگی در این مقاطع، مقاومت آنها در برابر اکسیداسیون و آسیبهای ناشی از آنست. از لوازم خانگی و صنایع برق و الکترونیک گرفته تا خودروسازی و ساختمان های صنعتی و تجهیزات ترافیکی. این گلخانهها از لحاظ ساخت و سیستم حرارتی بسیار گران هستند و هزینههای فوقالعادهای برای خطوط آب و برق لازم دارند. در این حالت فلزِ روی (Zn) به علت اینکه از آهن به لحاظ الکترونگاتیویته فعال تر است نقش آند را بازی نموده و از خورده شدن آهن ممانعت به عمل می آورد. آماده سازی: اگر ورق به صورت کویل باشد ممکن است یا به صورت پیوسته گالوانیزه شود یا اینکه به صورت ورق برش خورده آماده گردد. با توجه به اینکه پوشش روی از ورق فولادی محافظت می کند، مشخصات پوشش می تواند همانند جنس ورق در مشخصات ورق گالوانیزه نقشی تعیین کننده داشته باشد.

مراحل ساخت و تولید ورق گالوانیزه بسته به اینکه چه فرآیندی برای آن انتخاب شود متفاوت است. اصلیترین مشکلی که در ورقهای گالوانیزه وجود دارد بحث مربوط به جوشکاری آنها میباشد که در بالا نیز به آن اشاره شد. این رویکرد به دلیل وجود ابعاد متنوع این محصولات است و قیمتگذاری معمولاً بر اساس وزن آنها صورت میگیرد. دلیل این گستردگی کاربرد را نیز باید در مزیت های این ورق جستجو نمود. استاندارد ASTM A653 / A653M، در تولید ورق با پوشش فلزی کاربرد دارد. استاندارد آلیاژی مورد استفاده برای تولید ورق گالوانیزه، یکی از فاکتورهای بسیار تاثیرگذار بر میزان کیفیت و قیمت این محصولات است. بر اساس استاندارد ISO1460 که مشخصا در خصوص تعیین میزان روی در واحد سطح ورق گالوانیزه می باشد، نحوه ی محاسبه ی مقدار روی، تعیین شده است. بر این اساس مقدار روی موجود در واحد سطح ورق می تواند با ضخامت روی و یک ضریب ثابت رابطه مستقیم داشته باشد. در واقع جرم بیشتر پوشش، نشان دهنده ی مقدار روی در سطح مشخصی از فولاد است، و این مقدار با قدرت محافظت از خوردگی رابطه ی مستقیمی دارد. ضخامت های بالا تر بیشتر به صورت اتصالات به کار می روند.

در طی این فرآیند بین فلز پایه و لایه ی روی نیز واکنش شیمیایی صورت می گیرد و سبب تشکیل لایه های مرکب از آهن و روی می گردد که خود این لایه ها سبب محافظت فلز پایه در برابر خوردگی و زنگ زدگی می شود. از این رو، از دوام و مقاومت خوبی برخوردارند. این ورق با مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگزدگی مشهور است، که این ویژگیها آن را به یک گزینه برتر برای بسیاری از کاربردها در صنایع مختلف میکند. بسته به ضخامت گالوانیزاسیون، میزان مقاومت پوشش تفاوت دارد. به هر حال کارخانه تولید کننده ورق گالوانیزه، چگونگی روش تولید گالوانیزه، میزان پوشش روی Zn و میزان رعایت استانداردهای گالوانیزاسیون، عواملی هستند که کیفیت ورق گالوانیزه را تحت تاثیر قرار داده و تاثیر مستقیمی بر قیمت ورق می گذارند. فتوسنتز به عواملی مانند دما، شدت نور و وجود آب و مواد غذایی وابستهاست. عنوان نمونه پوشش شماره 80 به این معناست که در هر متر مربع ورق گالوانیزه 80 گرم روی وجود دارد.در مورد ورق های گالوانیزه وارداتی این عدد در محدوده 160 تا 200 می باشد که نشان دهنده ی کیفیت بهتر آنها می باشد. به طور کلی روشهای مختلفی برای گالوانیزه کردن وجود دارد که از آن جمله می توان گالوانیزه گرم (غوطه وری) Hot deep galvanizing، گالوانیزه سرد Cold galvanizing یا الکترولیز Electrolize ، متالایزینگ Metalizing ، پاشش روی Zink sprayingو غیره را نام برد.

معمولا دو روش آبکاری سرد و آبکاری گرم برای گالوانیزسیون وجود دارد. هم دما کردن: به منظور جلوگیری از پاشش فلز روی مذاب درهنگام غوطه وری داخل وان مذاب، از فرآیند پیش گرم برای هم دما کردن استفاده می گردد. در این نحوه فلز روی تحت عنوان آند قربانی شغل مینماید، چون از آهن فعال می باشد. از طرفی به دلیل انجام تحقیقات زیاد بر روی نحوه ی اکسیداسیون و خوردگی محصولات آهنی، روش هایی ابداع شده بود تا بتواند آهن را در مقابل خوردگی و زنگ زدن محافظت کند. برای مثال عرض ورق های گالوانیزه 1 و 1.25 متر می باشند، ضخامت آنها نیز معمولا از 0.4 میلیمتر تا 3 میلیمتر را شامل می گردد. در این خصوص باید در نظر داشته باشیم آنچه به عنوان این خواص در مورد ورق های روغنی ذکر شد، در خصوص ورق های گالوانیزه نیز صدق می نماید. پس همانگونه که در بالا ذکر شد دسته ای از کلاف های تولید شده در خط نورد سرد بلافاصله برای گالوانیزه شدن ارسال می گردند. لازم به ذکر است که در حدود یکسال گذشته، کارخانه فولاد مبارکه نیمی از تولید ورق گالوانیزه خود را به کارخانه فولاد تاراز چهارمحال بختیاری داده است که با پلاک فولاد مبارکه، در بازار به نام گالوانیزه تاراز فولادی عرضه میگردد.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن